Připravili jsme pro vás sekci s recepty. Cílem není rozšířit gurmánské zážitky, ale trošku pomoci navrátit se ke klidnějšímu způsobu života. Nehonit se každý den na nákupy, nehledat v regálech „zdravé“ polotovary, ale prostě si uvařit z vlastního. Mít zásoby na pár dní by zde na horách bylo myslím také rozumné.
PV

Vepřové ve vlastní šťávě
Maso, nejlépe plec, nakrájejte na kostičky o velikosti 2-3cm. Přidejte sůl a pragandu. Na 1kg masa 13g soli a 8g pragandy. Celkem tedy 21g solící směsi. S poměrem i celkovým množstvím můžete experimentovat, toto je však mnou odzkoušená dávka. Pokud použijete pouze sůl, maso nebude mít růžovou barvu a po otevření začne okamžitě zelenat! Směs promíchejte a naplňte do zavařovacích sklenic. Nechte alespoň 2cm volný prostor pod víčkem, aby při vaření neutíkala šťáva ven. Přidejte jednu lžíci vody do každé sklenice. Odložte na pár hodin, aby se solící směs dostala do masa. Vařte 1,5 hod. Nechte zchladnout a vařte další 1 hodinu. Doporučuji použít elektrický zavařovací hrnec. Má časovač a šetří energii. Ostatně se bude hodit na spousty dalších věcí.

Zavařený vývar
Pokud se chcete vyhnout „sušenému“ vývaru, tzn kostkám a pod. je to snadné. Uvařte si vývar ve větším množství a zavařte jej. Pak budete mít vždy po ruce kvalitní vývar. Teplý vývar přelijte do zavařovací sklenice a vařte 45 minut. Ve skle vám krásně ztuhne. Pokud nespotřebujete celou láhev, můžete jej ještě několik dní uchovat v ledničce. Opět doporučuji elektrický zavařovací hrnec.

Konzervované luštěniny
Nechce se vám nakupovat konzervy? Jistě jsou výrazně dražší a je z nich zbytečný odpad. Je to snadné. Když budete vařit třeba fazole, udělejte jich víc. Co nespotřebujete ihned, zavařte. Do sklenic dejte vařené fazole, trošku osolte a zalijte vodou z vařených fazolí. Zavařte 45minut a je to.

Zavařované klobásky
Zdá se vám to podivné? Věřte, není. Občas se mi stane, že nespotřebuji všechny vyuzené klobásy a ty poněkud ztvrdnou. Źádný problém, šup s nimi do sklenice, zalít vývarem a zavařit. Po několika dnech zvláční. Takto zavařené vydrží klidně rok. A je to luxus 🙂

Domácí šunka
Šunka je super, ale bohužel bez různých „vylepšujících“ přísad se takřka nedá sehnat. Nenávidím ten pocit, když vám po jednom plátku začne drhnout jazyk na patře. Když už seženete, málokdy pod tři stovky za kilo. Přitom výroba doma není nic těžkého. Potřebujete formu na šunku, vakuovačku (nebo zatahovací pytlík na potraviny), maso, sůl, pragandu a práškový cukr. Maso odblaňte (velice důležité), nakrájejte na velké kusy a vložte do hnětače (pokud nemáte, jde i ručně, ale je to dřina), nasypte 21g soli s pragandou (1:1) na 1kg masa. Přidejte jednu kávovou lžičku práškového cukru (ne krystal). Zapněte hnětač. Nechte běžet tak dlouho, dokud na povrchu maso „neoslizne“. Šlem funguje jako lepidlo, bez něj se šunka rozpadne. Zavakuujte a dejte do formy. Nechte 2dny odležet v chladničce. Poté vařte cca 2 hodiny při teplotě 76 stupňů. Ne víc. Maso použijte jakékoliv, já už dělal zvěřinu, hovězí a dokonce i mleté jehněčí. Vše je hodně dobré.

Nakládaná vejce
Asi si pamatujete dobu, kdy se vajíčka nakládala do vodního skla. Tak toto je něco úpně jiného. Vařená vejce ve sladkokyselém nálevu. Vejce natvrdo máte vždy po ruce a rovnou ochucená dle vašich představ. Postup: uvařte vejce natvrdo 10min ne víc. Žloutek zezelená a je to nehezké. Oloupejte a dejte do sklenice. Fígl pro lehké loupání je v tom, že necháte čerstvá vajíčka 14 dní odležet. Pak se skořápka odloupne sama. Připravte si nálev. V podstatě se jedná o kombinaci octa, vody, soli a cukru. Já používám 1l vody, 300ml octa, 90g cukru a 40g soli. Do nálevu přidejte koření. Bobkový list, pepř, nové koření a hořčičné semínko. Můžete přibarvit kurkumou, červenou řepou a pod. Já přidávám ještě něco pálivého. Po svaření horkým nálevem přelijte vejce do plna a zavíčkujte. Takto upravená vydrží v chladu klidně půl roku. Nejlepší jsou tak po třech týdnech.

Toustový chleba
Vždy poruce, dá se nakrájet a zamrazit. Jednoduchý a dobrý. Žádné inovace ala Penam. Takže suroviny: 500 g hladké pšeničné mouky, 275 g mléka, 50 g rozpuštěného másla,40 g moučkového cukru, 2 vejce, 10 g soli, sáček instantního droždí. Vše smíchejte a propracujte těsto dokud se nepřestane lepit. Vyklopte do mísy zakryjte a nechte 2 hod. kynout. Poté několikrát opatrně přeložte, aby výsledný tvar byl zhruba tvar tousťáku. Formu vymažte, vložte do ní těsto a nechte znova hodinu kynout. Rozehřejte troubu na 180°. Povrch bochníku postříkejte vodou, vložte do trouby a pečte 45-50 minut podle velikosti formy. Před vyklopením nechte ve formě zchladnout.

Bagety jak z La Baguetterie
Bagety jsou jak známo velice náročné jak časově, tak umem. Dovoluji si zde publikovat můj vlastní recept, který je maximálně zjednodušený, ale stále z něj vycházejí celkem slušné bagety. Peču je ve větším množství a poté zamrazím. Recept je na cca 12 baget viz obrázek. Výroba je dvoudenní, ale nelekejte se. Je to opravdu snadné. První den se vytvoří kvásek. Nutná fáze, aby výsledná bageta měla lehce navinulou chuť. 600g hladké mouky, kávová lžička soli, půl sáčku sušeného droždí a cca 400ml vody. Vše pečlivě prohníst, až začne bublinkovat. Nechte 24 hodin odležet v chladu. Druhý den do těsta přidejte úplně to samé a opět důkladně propracujte. Po hodině kynutí vypracujte na plech bagetky, přikryjte a nechte ještě alespoň hoďku kynout. Troubu rozehřejte nejlépe na 270 stupňů (pokud trouba neumí, tak na max) a pečte 19minut. Je to sice nadlouho, ale moc práce s tím není. Pro zpestření občas dávám ve druhé fázi do těsta smaženou cibulku. Je to pecka.

Napa Cabbage Kimchi
Skvělý a zdravý pokrm plný vitamínů. Korejci ho jedí skoro ke každému jídlu. Ne každému sice zachutná jeho silně aromatická chuť, ale komu ano, propadne jí. Dejme se do toho: dvě velká pekingské zelí, dvě hrsti hrubé soli (nepoužívejte jodizovanou), 5 šálků vody, jednu bílou ředkev, 3 – 4 jarní cibulky, polévková lžíce škrobu (smíchejte s 1/2 šálkem vody na mírném ohni, dokud nezhoustne a nechte vychladnout), 1/2 šálku červené papriky (může být i chilli), 3 lžíce rybí omáčky, 3 lžíce lisovaného česneku, kousek strouhaného zázvoru, čajová lžička sezamových semen. Zelí rozdělte na čtvrtiny. Hrst soli rozpusťte ve čtyřech šálcích vody a každou čtvrtinu zelí pořádně namočte a nechte okapat. Okapané zelí prosypejte druhou hrstí soli tak, aby se dostala mezi listy. Naskládejte do misky a přelijte zbývajícím solným nálevem. Otáčejte. Po cca osmi hodinách budou konce zelí ohebné. Poté velice důkladně propláchněte vodou a smyjte veškerou sůl. Smíchejte škrobovou pastu se všemi ostatními ingrediencemi a přidejte půl šálku vody. Ochutnejte, pasta musí být dost slaná. Takže dosolte buď solí, nebo rybí omáčkou (já používám korejské solené krevety). Nakrájejte ředkev na tenké nudličky, cibulku na válečky a smíchejte s pastou. Pastou vyplňte prostor mezi listy zelí, tak nejlépe nasají chuť. Naskládejte nejlépe do kameninového hrnce, stlačte tak, aby utekl vzduch a přelijte šálkem vody, kterým jste vypláchli zbytek pasty. Nechte dva dny při pokojové teplotě a poté dejte do chladna. Jíst se dá hned, ale nejlepší je až po fermentaci cca po dvou týdnech.